2018-11-06

Kai kabineto pamokai per maža

Pabaigę literatūros kurso skyrių apie žmogaus santykį su tauta, tėvyne, apie tautinės tapatybės paieškas, I b klasės mokiniai su lietuvių kalbos mokytoja Remigija apsilankė Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje edukaciniame užsiėmime „Lietuvių kalba ir pirmieji tautinės tapatybės ženklai“. Visai netikėtai dar patekome ir į ką tik atidarytą dailininko scenografo JonoArčikausko kūrybos parodą „Kėslai ir ketinimai“. 
V. Kudirka, J. Basanavičius, M. K. Čiurlionis, Kipras ir Mikas Petrauskai, K. Šimonis, Ruta Lee, Unė Babickaitė, J. Naujalis, J. Mažeika, J. Tallat – Kelpša… Šios ir daugelis kitų Lietuvos kultūros kūrėjų pavardžių skambėjo pamokoje. Iš arti pamatėme B. Dauguviečio auskarą. Sužinojome, kas pasakė: „Kad nenusibostų opera, reikia kino“, kada įrašyta pirmoji plokštelė, kodėl juoduoja ąžuolas, kas yra citra-mersedesas (tikrai nieko bendra su automobiliu). Aiškinomės, koks instrumentas rastas Žagarės bažnytėlėje (tai fisharmonija). Klausėmės vadovo Pauliaus aiškinimo apie mandoliną, trimitą, išilginę fleitą, bandžą, gitarą, ragą, smuiką, apie kiną ir baletą, teatrą ir literatūrą. Išgirdome autentišką Kipro Petrausko atliekamos dainos įrašą, pamatėme muzikos spintą, pasiklausėme muzikinės dėžutės, pasižiūrėjome į kelioninį patefoną. 
Pusantros valandos kultūros pasaulyje. Drąsiai galime tvirtinti – tai buvo puiki literatūros, istorijos, muzikos, dailės, teatro, baleto, kino – lietuvių kultūros pamoka.