Praktiški patarimai tėvams, kaip elgtis, kad vaikas nepradėtų vartoti narkotikų

Priežastys, galinčios paskatinti Jūsų vaiką pabandyti narkotikų, gali būti labai įvairios, todėl kiekvienas tėvas turi domėtis, ką daryti, kad jo vaikas nepradėtų vartoti narkotikų.

Bendraukite. Daugiau bendraukite su vaiku, domėkitės ne tik jo mokslais, bet ir pomėgiais, interesais, draugais, svajonėmis. Net ir būdami labai užsiėmę, skirkite vaikui laiko ir dėmesio, puoselėkite gerus tarpusavio santykius, nes tai yra puiki investicija į ateitį be narkotikų. Jau nuo pat vaikystės ir ankstyvos paauglystės pradėkite kalbėtis su vaiku apie tabaką, alkoholį, narkotikus.

Pasitikėkite ir pelnykite pasitikėjimą. Gerbkite vaikų jausmus, domėkitės jų problemomis ir pomėgiais. Užuot sakę, kad tai smulkmenos, kvailystės ar nesąmonės, išklausykite, ką jie sako. Pastebėję, kad vaikui kas nors itin sekasi (pvz., darbas kompiuteriu, šokiai, konstravimas), paprašykite, kad išmokytų ir jus.

Nekritikuokite be reikalo. Nemoralizuokite ir negąsdinkite, o paaiškinkite vaikams, kodėl vienoks ar kitoks elgesys yra pavojingas, nepageidautinas. Kritikuokite vaiko poelgį, netinkamą elgesį, bet ne jį patį. „Tu kvailas, tinginys, nemokša“ tikrai nėra tie žodžiai, kuriais turėtumėte kreiptis į vaiką. nesunkai ras priežasčių, kodėl narkotikams reikėtų sakyti „Ne“.

Mokykite socialinių įgūdžių. Gebėjimas spręsti konfliktus, priimti sprendimus, mokėjimas pasakyti „Ne“, kritinis ir kūrybinis mąstymas, psichologinis atsparumas – visa tai padės vaikui išvengti daugelio problemų, o susidūrus su jomis – jas išspręsti.

Ugdykite vertybes. Vaikas turi įsisąmoninti, kokios yra jo šeimos vertybės ir elgesio lūkesčiai.

Pažinkite vaiko draugus. Domėkitės, kur ir su kuo vaikas leidžia laiką, stenkitės susipažinti su jo draugais ir jø tėvais. Tačiau neperlenkite lazdos – užuot griežtai nusprendę, su kuo vaikas gali bendrauti, o su kuo ne, skirkite laiko kalbėtis apie tai, kas yra geras draugas. Žmogus, su kuriuo vienija bendros vertybės, kuris gerbia kito nuomonę ir jausmus, kuriuo galima pasitikėti, ir yra tikras draugas. Žinodami tai, vaikai supras, kad tariami „draugai“, kurstantys vartoti alkoholį ar narkotikus, apskritai nėra draugai.

Svarbu tobulinti ir stiprinti prevenciją šeimose. Paauglystės dar nesulaukusiems vaikams šeimos įtaka yra didesnė nei bendraamžių. Efektyvi prevencija šeimoje – tai ne vien informacijos teikimas, o normų nustatymas ir vaikų pasitikėjimo pelnymas.

 

Kaip kalbėtis su vaiku, jei jis vartoja narkotikus

Pirmiausia tėvai tarpusavyje turi susitarti, ką jie nori i vaiko sužinoti ir kalbėtis su vaiku, kai vaikas nėra apsvaigęs.

Tėvai savo vaikui privalo pasakyti, kad pastebėjo jo elgsenos pasikeitimus ir yra susirūpinę, ar jis nevartoja narkotikų. turi stengtis motyvuoti vaiką atsisakyti narkotikų. Kalbėjimasis su vaiku yra labai svarbus, siekiant suprasti vaiką ir jam paaiškinti, kad narkotikų vartojimas gali būti ir kitų jo problemų priežastis, sujaukti jo gyvenimo siekius ir svajones.

Tėvams patiems nereikia nustatyti diagnozės ar versti vaiką sutikti, kad jis jau yra priklausomas nuo narkotikų. Siekiant išsiaiškinti problemą reikalinga specialistų pagalba.

Narkotikus vartojantis vaikas dažniausiai tai neigia. Jis nemano, kad reikia gydytis ar dalyvauti reabilitacijos programoje.

Padėkite vaikui suprasti, kaip keičiasi jo gyvenimas vartojant narkotikus: blogėja sveikata, blogėja pažangumas mokykloje, vaikas vis mažiau dalyvauja šeimos gyvenime, o Jūs negalite sėdėti ir žiūrėti, kaip griūna vaiko gyvenimas.

Paaiškinkite vaikui, kad jei jis vartos narkotikus, tai bus taikomi apribojimai – neteks tokios galimybės kaip vairavimas, negaus kišenpinigių, bus ribojamas jo laisvalaikio praleidimas. Išaiškinkite, kad gydymas nėra bausmė. Tai galimybė pradėti naują gyvenimo etapą.

Pasirūpinkite, kad vaikui svarbūs asmenys (draugai, mokytojai, giminaičiai ar kiti) taip pat išreikštų paramą, motyvuotų vaiką gydytis ir reabilituotis. Tačiau svarbu užtikrinti šios informacijos konfidencialumą.

Daugiau informacijos narkotikų vartojimo prevencijos tema ir vertingų pagalbos kontaktų rasite Narkotikų kontrolės departamento prie LRV interneto svetainėje www.nkd.lt/visuomene.