Prekyba žmonėmis

Žmogau, būk atsargus! Tave gali ne tik išduoti, bet ir parduoti. Kam Tave parduos? Gal į viešnamį, gal vergiškam darbui, gal kaip vidaus organų donorą…

„Aš viską žinau, man taip tikrai neatsitiks…“

Lietuvoje dažnai girdime apie prekybos žmonėmis atvejus, tačiau beveik kiekvienas jaunas  žmogus galvoja, jog viską apie pavojus jau žino ir  kad jam tai negresia. Kas antras nukentėjęs asmuo pasakoja, jog apie prekybos žmonėmis grėsmes buvo girdėjęs, tačiau negalvojo, kad taip gali atsitikti ir jam..

Kas yra prekyba žmonėmis?

Prekyba žmonėmis – tai asmenų verbavimas, pervežimas, perdavimas ar slėpimas tiek Lietuvoje, tiek ir už jos ribų, turint tikslą juos išnaudoti, gauti materialią naudą.

Dažniausiai pasitaikančios prekybos žmonėmis formos – tai prostitucija ar kitoks seksualinis išnaudojimas, pornografija, prievartinis darbas, organų transplantacija.

Kasmet pasaulyje parduodama apie 800-900 tūkstančių žmonių, o prekyba žmonėmis lai- koma vienu pagrindinių nusikalstamo pasaulio pelno šaltinių.

Kaip vyksta prekyba žmonėmis?

Jauni žmonės prekybos žmonėmis aukomis dažniausiai tampa patikėję pažįstamų asmenų pažadais apie galimybę greitai užsidirbti daug pinigų, pakeliauti po užsienį. Merginas, o kartais ir vaikinus, dažniausiai įtraukia tariami „draugai“, kurie iš pradžių įgyja pasitikėjimą, vaišina kavinėse, perka gražius daiktus, tampa artimi, o vėliau – parduoda …

Tave parduoti gali net ir vaikystės draugė ar draugas, tavo vaikinas, naujas pažįstamas, geras „dėdė“ ar „teta“, taip pat – įdarbinimo, modelių agentūros ir kt.

Prieš pasitikėdamas ir patikėdamas savo gyvenimą kitiems, daugiau sužinok apie „geradarį“, prieš pasirašydamas sutartį pasidomėk agentūrų veiklos legalumu, paskaityk atsiliepimus internete apie jų teikiamas paslaugas.

Žmonėmis prekiaujama ir Lietuvoje

Dažniausiai girdime, jog žmonės parduodami į užsienio šalis, tačiau prekyba žmonėmis vyksta  ir čia, Lietuvoje. Jauni žmonės nori greitai praturtėti, tapti nepriklausomi nuo tėvų. Iš pradžių jaunos panelės sutinka su pasiūlymais „praleisti laiką“ su užsieniečiais, klubų lankytojais, o vėliau jas ima šantažuoti, grasinama pranešti tėvams, draugams. Tokiu būdu jos pradeda teikti seksualines paslaugas klientams už tam tikrą mokestį, tačiau jas nuolat kontroliuoja  nusikalstamo pasaulio atstovai, pasiimdami didžiąją dalį pinigų ir surasdami vis kitus klientus. Negalvok, kad panorėjusios jos gali mesti šį užsiėmimą – dažniausiai joms grasinama, jos mušamos, parduodamos kaip daiktai kitiems suteneriams.

Kur kreiptis?  Pagalba Lietuvoje

Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuras – tel. 8-5-2624897

Dingusių žmonių šeimų paramos centras – tel 8-800-26161

Lietuvos Caritas organizacija  tel. 8-37-323300

Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras:  I-V nuo 16 iki 21 val. tel. 8-800-66366

„Vaiko Namas“ – tel. 8-5-2338396, 8-604-00920 (pagalba asmenims iki 18 metų)

Policijos pasitikėjimo tel. 8-5-2719999

Kur kreiptis? Pagalba užsienyje

Jei reikia pagalbos užsienyje – kreipkis į policiją arba LR ambasadą užsienio šalyje. Šios institucijos Tau padės sugrįžti į Lietuvą, paruoš asmens dokumentus (jei reikia), suteiks kitokią pagalbą. Prieš vykdamas į užsienį, sužinok LR ambasados toje šalyje telefoną bei būtinai pasakyk artimiems žmonėms, kur vyksti.